Pozdrawiam serdecznie z Tambowa w Rosji. Jest obecnie połowa stycznia 2018 roku. Napięty i pracowity czas Bożego Narodzenie u katolików i u prawosławnych minął. Podwójny Nowy Rok, pierwszy 1 stycznia, jak i drugi 14 stycznia, też minęły.

Okres Bożego Narodzenia był dla naszej parafii pełen miłych niespodzianek. Wcześniej zwracałem się o pomoc w zakupie ornatów dla naszej parafii i zostały one nam podarowane przez dobrodziejów. Właśnie W Boże Narodzenie pierwszy raz odprawialiśmy w nich Mszę Świętą. Był to okres kiedy wraz z całą parafią modliliśmy się za wszystkich naszych dobrodziejów z Polski.

Nasz kościół jest w ciągłym remoncie. W zimie przenieśliśmy się z pracami do środka, dlatego Msze Święte odprawiamy w niewielkim pokoiku domu parafialnego. Niedzielne Msze Święte odprawiane są zawsze w kościele.

Jest jeszcze jedna rzecz używana podczas Mszy Świętej, której niestety nie ma w naszym kościele. Jest to gong. Dlatego zwracam się z ogromną prośbą do Was, Dobrodzieje naszej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tambowie, o pomoc w jego zakupie.  Dźwięk gongu podczas przeistoczenia pomoże parafianom w głębszym przeżyciu liturgii.

W połowinie stycznia odwiedził nas z pasterską wizytą ks. bp Klemens Pikiel, ordynariusz naszej diecezji, z pochodzenia Niemiec. Jakaż była jego radość i zdziwienie, kiedy w zakrystii powiedziałem, że właśnie ubiera się w polski ornat.

– Skąd w Rosji znalazł się polski ornat? – zapytał. I jeszcze większe było jego zdziwienie, kiedy powiedziałem, że ornaty zostały podarowane naszej parafii przez dobrodziejów z Polski. Powiedział, że musimy się modlić za wszystkich naszych dobrodziejów, którzy otaczają nas pomocą materialną i duchowną.

Okres Bożego Narodzenia jest to czas, kiedy odbywają się wizyty duszpasterskie u naszych parafian. Nie jest to jeszcze przyjęte przez wszystkich, ale z roku na rok zwiększa się liczba parafian, którzy zapraszają księdza, aby poświęcił ich dom.

Pod koniec stycznia udałem się do Moskwy, aby odebrać relikwie świętych, podarowane nam poprzez instytucję zajmującą się pomocą humanitarną. Historia z tymi relikwiami zaczęła się w minionym roku. Odwiedzając katolicką parafię w Woronieżu, którą prowadzą ojcowie kapucyni, spotkałem tam pana Fiodora, który pracuje w tej instytucji i zajmuje się przekazywaniem relikwii. Otrzymałem od niego listę relikwii, które są do przekazania. Wraz z naszym proboszczem wybraliśmy kilku świętych i po pewnym czasie otrzymałem informację, aby przyjechać i odebrać relikwie św. Franciszka Ksawerego, Marii Goretti, Piusa X, Karola Luangi.

Wszelką działalność duszpasterską naszej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, wszystkich księży i siostry zakonne, byłych, obecnych i przyszłych parafian, polecam Waszym modlitwom. Nasz parafia zapewnia o modlitwie za Was wszystkich!

o. Łukasz Chrunik SVD,
Tambow, Rosja

Zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie danych osobowych informujemy, że nasza strona nie zapisuje w sposób automatyczny żadnych danych osobowych osób ją odwiedzających. Używa natomiast plików cookie, które wykorzystywane są w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie ze strrony. -- POLITYKA PRYWATNOŚCI w naszym serwisie --

Dokument poniższy zawiera zaktualizowaną politykę prywatności w serwisie www.pomocmisjom.werbisci.pl, która wychodzi naprzeciw Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).

Administratorem strony internetowej www.pomocmisjom.werbisci.pl jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.


1. Jakie dane osobowe zbieramy i dlaczego

Nasza strona internetowa w sposób automatyczny nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza żadnych danych osobowych jej użytkowników.

Dane użytkowników wpisywane w formularzach zamawiania Mszy Św. oraz przekazywania ofiar na misje i patronat misyjny, a także w formularzach kontaktowych, są natychmiast przesyłane drogą elektroniczną do biura Referatu Misyjnego w Pieniężnie i nie zapisują się w bazie danych serwisu. Użytkownik wpisując dane w formularzu musi zapoznać się z tą informacją i wyrazić na to zgodę poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Bez tak wyrażonej zgody użytkownika nie ma możliwości przesłania formularza zamówienia.

Administrator serwisu www.pomocmisjom.werbisci.pl nie ma możliwości wglądu i edycji danych wpisywanych przez użytkowników w formularzach zamówienia.

Dane osobowe wpisywane przez użytkowników serwisu nie są w żaden sposób przetwarzane ani udostępniane podmiotom nie związanym z Referatem Misyjnym Księży Werbistow w Pieniężnie.

Administratorem danych osobowych użytkowników serwisu jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.

 

2. Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu.

Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

 

3. Ciasteczka (cookies)

Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku.

Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę.

Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte.

Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu.

 

4. Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji.

Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobowe wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

 

5. Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobowych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa.

ZAMKNIJ