Gdzieś na peryferiach Afryki Zachodniej, w miejscu bliżej nieznanym mediom, przeszedł potężny wicher. Dzięki Bogu obyło się bez ofiar śmiertelnych, lecz padło wiele glinianych domków oraz poważnie uszkodzony został dach wioskowej kaplicy.

Owym miejscem na ziemi jest środkowa część Togo, a konkretnie wioska Kagniagbara będąca jedną z głównych stacji bocznych werbistowskiej parafii w Tindjassé. To właśnie z tego zakątka, znad samej granicy z Ghaną, pozdrawiam Was serdecznie, drodzy Rodacy i Przyjaciele Misji.

Misja w Tindjassé powstała pod koniec lat 80-tych z inicjatywy polskich misjonarzy pracujących w tym czasie na parafii w Bassar, najbliżej położonej od Tindjassé. To oni, z o. Marianem Schwarkiem SVD na czele, podjęli pionierskie wyprawy do odciętego od reszty świata regionu zwanego do dzisiaj „szóstym kontynentem”. Faktycznie, położona za górami i lasami rozległa kraina w Dolinie Mô jest dostępna wyłącznie od północnej strony, a jej bramą wjazdową jest miasto Bassar. Stąd do graniczącego z Ghaną Tindjassé trzeba pokonać dystans 90 km. Dzisiaj, przy polepszonych warunkach drogowych, podróż taka w zależności od pory roku zajmuje 4-6 godzin. Właśnie tam, w tej westernowej mieścinie, misjonarze natknęli się na kilkuosobową grupę wspólnie modlących się chrześcijan. Od nich wzięła początek, obchodząca w tym roku 25 lat swojego istnienia, Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego.

Obejmująca 1/3 obszaru diecezji Sokodé werbistowska parafia jest jedyną jak dotąd działającą misją katolicką. W tym czasie powstało 14 wspólnot, głównie wioskowych, na czele których stoją formowani przez misjonarzy katechiści. Do tzw. bocznych kaplic udajemy się regularnie na Msze Święte niedzielne, ale również w tygodniu docieramy do chorych, na spotkania z odpowiedzialnymi wspólnot czy na katechezy. W tej parafii pracuję od 2016 roku, a w pracy towarzyszy mi obecnie świeżo wyświecony werbista z Togo, o. Marcellin.

Kaplica w Kagniangbara ze zniszczonym dachem (fot. Wojciech Minta SVD)

Pragnę podzielić się z Wami troską, która dotyczy jednej z naszych wspólnot. Każdego roku początkowi pory deszczowej w naszym regionie towarzyszą silne burze i huragany. Tegoroczna wichura zerwała dach zakrystii i kościoła w Kagniangbara, wiosce położonej u podnóża łańcucha Gór Atakora. Według starszych tamtejszej wspólnoty chrześcijańskiej to już trzeci przypadek zerwania dachu na tym budynku.

W celu rozpoznania sytuacji wezwaliśmy rzeczoznawcę, pana Michel’a, który wcześniej położył dach na największym z naszych kościołów. Niestety jego werdykt okazał się bardziej niż pesymistyczny: dach naszej kaplicy został źle położony już na samym początku, dlatego zwykłe usunięcie szkody byłoby niczym innym jak tylko prowizorycznym rozwiązaniem do kolejnego podmuchu wiatru. Zdaniem fachowca istnieją tylko dwie opcje na trwałe uporanie się z problemem: albo podjęcie naprawy uwzględniającej poważne przeróbki albo położenie całkiem nowego dachu.

Druga propozycja byłaby oczywiście najbardziej pewna, ale jednocześnie najbardziej kosztowna. Tak czy inaczej każda z dwóch opcji przekracza całkowicie nasze możliwości finansowe. Z ostateczną decyzją musimy zaczekać dopóki nie dotrzemy do konkretnych źródeł pomocy finansowej.

W imieniu wspólnoty z Kagniagbara pukałem już do wielu drzwi, lecz niestety prawie w każdej rozmowie powoływano się na „żelazny” argument, czyli Covid-19, po czym odsyłano mnie z kwitkiem życząc „courage” tzn. odwagi. W końcu jeden ze współbraci wspomniał o wznowionej przez Polską Prowincję akcji „Blachy na dachy”. Ten adres okazał się przysłowiową ostatnią deską ratunku.

O. Wojciech Minta SVD z parafianami z Kagniangbara w zniszczonej kaplicy (fot. archiwum autora)

Szybko udałem się do naszego biskupa Jean-Marie Gaoua z Sokodé z prośbą o potwierdzenie zaistniałej konieczności. Następnie zwróciłem się do Referatu Misyjnego w Pieniężnie z prośba o pomoc w naprawie naszej kaplicy. Wiedząc o Waszej ofiarności i czynnym zaangażowaniu na rzecz misji, bardzo liczymy na pomoc z Polski. Jeśli będzie to możliwe chcielibyśmy wybrać najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji, to znaczy położenie nowego dachu na kaplicy w Kagniagbara.

Oczekując na Wasze wsparcie podjęliśmy pewne prace przygotowawcze, takie jak zwiezienie piasku i żwiru, zdjęcie starego dachu i produkcja betonowych cegieł. Najkosztowniejsza jest jednak blacha na dach. Tak więc, drodzy Przyjaciele Misji, na Wasze ręce składamy naszą troskę i ufamy, że kaplica niedostępna dla wiernych od długich tygodni, niebawem otworzy się dla nich w nowej szacie.

Od początku „katastrofy” kierują oni na mnie wzrok pełen nadziei, a ja wierząc w Bożą Opatrzność, skierowałem ten wzrok ku Wam. Wdzięczny za Wasza nieustającą za nas modlitwę i wszelkiego rodzaju wsparcie duchowe i materialne, proszę Pana o Jego hojne błogosławieństwo dla Was i Waszych rodzin.

W miłości Słowa Bożego

Wojtek Minta SVD
Tindjassé, Togo


Kliknij grafikę, by dowiedzieć się, jak możesz pomóc

Zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie danych osobowych informujemy, że nasza strona nie zapisuje w sposób automatyczny żadnych danych osobowych osób ją odwiedzających. Używa natomiast plików cookie, które wykorzystywane są w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie ze strrony. -- POLITYKA PRYWATNOŚCI w naszym serwisie --

Dokument poniższy zawiera zaktualizowaną politykę prywatności w serwisie www.pomocmisjom.werbisci.pl, która wychodzi naprzeciw Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).

Administratorem strony internetowej www.pomocmisjom.werbisci.pl jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.


1. Jakie dane osobowe zbieramy i dlaczego

Nasza strona internetowa w sposób automatyczny nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza żadnych danych osobowych jej użytkowników.

Dane użytkowników wpisywane w formularzach zamawiania Mszy Św. oraz przekazywania ofiar na misje i patronat misyjny, a także w formularzach kontaktowych, są natychmiast przesyłane drogą elektroniczną do biura Referatu Misyjnego w Pieniężnie i nie zapisują się w bazie danych serwisu. Użytkownik wpisując dane w formularzu musi zapoznać się z tą informacją i wyrazić na to zgodę poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Bez tak wyrażonej zgody użytkownika nie ma możliwości przesłania formularza zamówienia.

Administrator serwisu www.pomocmisjom.werbisci.pl nie ma możliwości wglądu i edycji danych wpisywanych przez użytkowników w formularzach zamówienia.

Dane osobowe wpisywane przez użytkowników serwisu nie są w żaden sposób przetwarzane ani udostępniane podmiotom nie związanym z Referatem Misyjnym Księży Werbistow w Pieniężnie.

Administratorem danych osobowych użytkowników serwisu jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.

 

2. Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu.

Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

 

3. Ciasteczka (cookies)

Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku.

Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę.

Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte.

Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu.

 

4. Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji.

Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobowe wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

 

5. Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobowych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa.

ZAMKNIJ