Drodzy Przyjaciele Misji! Tradycyjnym zwyczajem przesyłam Wam najlepsze życzenia radosnych i błogosławionych świat Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, oby już bez pandemii Covid-19. Dziękuję za wsparcie duchowe oraz materialne, które dotarło tu w formie kontenerów z wyposażeniem dla różnych projektów prowadzonych przez nas i przez siostry Misjonarki Służebniczki Ducha Świetego. 

Za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie rozwinęła się szybko akcja wiercenia studni głębinowych w oddalonych wioskach, które maja trudności z dostępem do czystej wody do picia. Akcja ta ruszyła od wywiercenia studni św. Anny w naszej parafii w Sadori na północy Togo. Do tej pory wywiercono aż 10 studni ofiarowanych przez darczyńców w Polsce. Dwie następne beda wywiercone po świętach. Jest to bardzo wielka pomoc dla ludności. We wszystkich miejscach jest to pierwsza studnia wody pitnej od początku istnienia wioski!

Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Lomé (fot. archiwum SVD-Togo)

Ciagle jest bardzo trudno otrzymać pomoc na budowę kościołów i kaplic. Z tą trudnością zetknęli się już nasi pierwsi misjonarze, który przybyli do Togo w 1872 r. Pierwszą kaplicę przywieźli ze sobą w częściach, które bracia zakonni złożyli razem. W tej kaplicy 28 sierpnia 1892 r. odprawili pierwszą Mszę św. na ziemi togijskiej.

Kiedy w 1903 roku, wybudowany został przez werbistów pierwszy kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa w Lomé, był to najwyższy budynek w całym Togo.

Sylwetka tego kościoła, z nieco zmienioną formą dwóch strzelistych wież, góruje nad miastem do dzisiaj  i rzuca się w oczy każdemu przybyszowi. Do dzisiaj nie ma w Lomé kościoła, którego wieże przewyższałyby wieże kościoła Serca Jezusa. Obecnie jest to katedra archidiecezji Lomé.

Wydarzeniem wyjątkowym na tamte czasy była nie tylko konsekracja samego kościoła, ale także sprowadzenie i poświęcenie pierwszych dzwonów w Togo.

Poświęcenie dzwonów dla kościoła werbistów w Lomé w 1903 roku (fot. archiwum SVD – Togo)

Jakże tu ludzie pragną prawdziwych dzwonów do swoich kaplic i kościołów Niestety tylko bardzo nieliczne kościoły wyposażone są w jeden lub kilka dzwonów. Pozostali musza wzywać wiernych na modlitwę waląc kawałkiem żelaza w starą felgę samochodową.

Najstarszym i pierwszym w Togo jest kościół św. Piotra i Pawła w Aneho, wybudowany przez werbistów w 1897 roku. ( zdjecie nr.306.18 kosciol sw. Piotra i Pawla w Aneho).

Werbiści w Togo bardzo dbali o prawdziwie sakralny charakter budowanych przez siebie kościołów, najcześciej kopiując architekturę kościołów z Europy.

Dbano również o estetyczne wyposażenie wnętrza, jak to widać na fotografii z kościoła św. Piotra i Pawła w Aneho.

Kościół św. Piotra i Pawła w Aneho (fot. archiwum SVD – Togo)
Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła w Aneho (fot. archiwum SVD – Togo)

Ze względu na brak środków finansowych, większość kościołów i kaplic w Togo wyglada na zewnątrz jak jakiś magazyn na bawełnę albo inne produkty rolne. Tylko mały krzyżyk albo niewielka dzwonnica z sygnaturką przypomina, że jest to obiekt sakralny. 

W 2024 roku przypada 50. rocznica powrotu misjonarzy werbistów do Togo, wyrzuconych stamtąd przez Anglików i Francuzów po pierwszej wojnie światowej. Dla upamietnienia tej rocznicy, planuję gruntowną naprawę i powiększenie kościoła Matki Bożej z Lourdes w naszej parafii w Guérin Kouka. Pragę wybudować tam “prawdziwy kościół, a nie stodołę”, jak mawiał nasz misjonarz sprzed 100 lat w Togo, o. Nikolaus Schönig.

Wizualizacja planowanego nowego kościoła Guérin Kouka

Jak dożyję do 2024 roku, będę naocznym świadkiem tego drugiego powrotu werbistów do Togo. Przez ostatnich 49 lat mojej pracy byłem świadkiem, jak rozwijała się nasza misja na północy Togo od 1974 do roku jubileuszowego w 2024 r., od początkowych trudności aż do powstania młodej i dynamicznej Prowincji Togo/Bénin w 1993 roku. Obecnie prowincja liczy 50 współbraci, z których większość to Togijczycy. Ponad 40 werbistów togijskiego pochodzenia pracuje w różnych krajach świata.

Proszę Was zatem o pomoc w budowie tego kościoła, a zwłaszcza w wyposażeniu jego wnętrza w duże tabernakulum, a zakrystii w naczynia liturgiczne i szaty. Potrzebuję także pomocy w zakupie przynajmniej dwóch dzwonów do wieży tego nowego kościoła, żeby zwoływano wiernych na Msze święte niedzielne i w tygodniu prawdziwymi dzwonami.

Już teraz składam serdeczne “Bóg zapłać” za tę pomoc. Serdecznie pozdrawiam Was z Togo i polecam dobremu Bogu.

Marian Schwark SVD
Tové Djigbe, Togo
Boże Narodzenie 2021

Zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie danych osobowych informujemy, że nasza strona nie zapisuje w sposób automatyczny żadnych danych osobowych osób ją odwiedzających. Używa natomiast plików cookie, które wykorzystywane są w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie ze strrony. -- POLITYKA PRYWATNOŚCI w naszym serwisie --

Dokument poniższy zawiera zaktualizowaną politykę prywatności w serwisie www.pomocmisjom.werbisci.pl, która wychodzi naprzeciw Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).

Administratorem strony internetowej www.pomocmisjom.werbisci.pl jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.


1. Jakie dane osobowe zbieramy i dlaczego

Nasza strona internetowa w sposób automatyczny nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza żadnych danych osobowych jej użytkowników.

Dane użytkowników wpisywane w formularzach zamawiania Mszy Św. oraz przekazywania ofiar na misje i patronat misyjny, a także w formularzach kontaktowych, są natychmiast przesyłane drogą elektroniczną do biura Referatu Misyjnego w Pieniężnie i nie zapisują się w bazie danych serwisu. Użytkownik wpisując dane w formularzu musi zapoznać się z tą informacją i wyrazić na to zgodę poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Bez tak wyrażonej zgody użytkownika nie ma możliwości przesłania formularza zamówienia.

Administrator serwisu www.pomocmisjom.werbisci.pl nie ma możliwości wglądu i edycji danych wpisywanych przez użytkowników w formularzach zamówienia.

Dane osobowe wpisywane przez użytkowników serwisu nie są w żaden sposób przetwarzane ani udostępniane podmiotom nie związanym z Referatem Misyjnym Księży Werbistow w Pieniężnie.

Administratorem danych osobowych użytkowników serwisu jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.

 

2. Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu.

Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

 

3. Ciasteczka (cookies)

Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku.

Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę.

Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte.

Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu.

 

4. Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji.

Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobowe wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

 

5. Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobowych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa.

ZAMKNIJ