Bardzo serdecznie pozdrawiam z Papui Nowej Gwinei! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam wiele zdrowia, pokoju i błogosławieństwa Bożego. Jednocześnie dziękuję za Wasze modlitwy i ofiary.

Jak na skromne warunki tutaj ostatni rok był bardzo owocny duchowo dla naszej parafii. Pobłogosławiłem 6 małżeństw i kilka czeka jeszcze w kolejce. Udało nam się zorganizować grupę tzw. nauczycieli sakramentów, czyli ochotników, którzy potrafią jako tako czytać i są chętni katechizować innych. Większość z nich potrafi głosić bardzo dobre kazania.

Największym jednak wydarzeniem był wybór  lokalnego księdza na nowego biskupa. Ma na imię Paul Sundu. W 2014 roku, po studiach w Rzymie, odwiedził Polskę. Został wyświęcony na biskupa w połowie roku i jako jedną z pierwszych odwiedził naszą parafię na przełomie lipca i sierpnia 2021. Dlaczego akurat nas? Po prostu, tylko w tym czasie, gdy trwa pora sucha, droga do nas jest przejezdna.

Tradycyjne powitanie biskupa po jego przybyciu do głównej stacji (fot. Grzegorz Kubowicz SVD)

W pastoralnym planie biskupa Legion Maryi jest grupą, która powinna być w każdej parafii. W naszej parafii dorośli nie mają zbytnio czasu na takie grupy, ale mamy za to grupę dzieci – Legion Maryi Juniorów.

Nasza diecezja zyskała też dwóch nowych misjonarzy z Polski. Są oni księżmi diecezjalnymi.

Ze spraw bardziej materialnych – w tym roku wymieniłem dach na mieszkalnej części misji. Był kompletnie przerdzewiały i przemakał. Dodałem również plastikowy zbiornik na wodę na zboczu powyżej misji, gdyż poprzedni, metalowy, był również zepsuty. No i wymieniłem ściany w kuchni, które były zbudowane z lokalnego materiału i nie chroniły przed szczurami.

W tym roku miałem też kilku gości, którzy odważyli się popróbować jazdy po naszej „karkołomnej” drodze.

Nowy dach na stacji misyjnej (fot. Grzegorz Kubowicz SVD)

Po czterech latach w tej parafii, wraz z rozpoczęciem Nowego Roku, moi przełożeni przeznaczyli mnie do pracy w Kefamo, niedaleko miejscowości Goroka. Zostałem kierownikiem duchowym domu rekolekcyjnego dla księży, sióstr, seminarzystów i świeckich. Chociaż dom ten jest w prostej linii tylko 50 km od mojej obecnej parafii, znajduje się w sąsiedniej diecezji Goroka. 14 lutego biskupem tej diecezji został wybrany polski werbista, o. Walenty Gryk SVD. Jego święcenia będą miały miejsce 7 maja w Kefamo.

Diecezja Goroka ma obecnie tylko 1 księdza diecezjalnego i 9 księży zakonnych.

Jeszcze raz serdecznie Was pozdrawiam i błogosławię!

O. Grzegorz Kubowicz SVD
Kefamo, Papua Nowa Gwinea
Wielkanoc 2022

Zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie danych osobowych informujemy, że nasza strona nie zapisuje w sposób automatyczny żadnych danych osobowych osób ją odwiedzających. Używa natomiast plików cookie, które wykorzystywane są w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie ze strrony. -- POLITYKA PRYWATNOŚCI w naszym serwisie --

Dokument poniższy zawiera zaktualizowaną politykę prywatności w serwisie www.pomocmisjom.werbisci.pl, która wychodzi naprzeciw Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).

Administratorem strony internetowej www.pomocmisjom.werbisci.pl jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.


1. Jakie dane osobowe zbieramy i dlaczego

Nasza strona internetowa w sposób automatyczny nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza żadnych danych osobowych jej użytkowników.

Dane użytkowników wpisywane w formularzach zamawiania Mszy Św. oraz przekazywania ofiar na misje i patronat misyjny, a także w formularzach kontaktowych, są natychmiast przesyłane drogą elektroniczną do biura Referatu Misyjnego w Pieniężnie i nie zapisują się w bazie danych serwisu. Użytkownik wpisując dane w formularzu musi zapoznać się z tą informacją i wyrazić na to zgodę poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola. Bez tak wyrażonej zgody użytkownika nie ma możliwości przesłania formularza zamówienia.

Administrator serwisu www.pomocmisjom.werbisci.pl nie ma możliwości wglądu i edycji danych wpisywanych przez użytkowników w formularzach zamówienia.

Dane osobowe wpisywane przez użytkowników serwisu nie są w żaden sposób przetwarzane ani udostępniane podmiotom nie związanym z Referatem Misyjnym Księży Werbistow w Pieniężnie.

Administratorem danych osobowych użytkowników serwisu jest Referat Misyjny Księży Werbistów, Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno.

 

2. Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu.

Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

 

3. Ciasteczka (cookies)

Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku.

Jeśli masz konto i zalogujesz się na tej witrynie, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone kiedy zamkniesz przeglądarkę.

Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte.

Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu.

 

4. Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Te witryny mogą zbierać informację o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji.

Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobowe wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

 

5. Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobowych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa.

ZAMKNIJ